Sve više svjedočimo o dugotrajnim sušama i nedostatku vode kao najvažnijem prirodnom resursu. S druge strane, razvoj poljoprivrede nemoguć je bez stalne i pouzdane opskrbe vodom.
Kako pomiriti razvoj poljoprivrede sa težnjom da što manje trošimo resurse?
Odgovor na to pitanje se nalazi u ODRŽIVOJ POLJOPRIVREDIi PRECIZNOM NAVODNJAVANJUkoji zajedno postižu razvoj uz brigu o prirodnim resursima.
PRECIZNO NAVODNJAVANJE – od biljke do našeg planeta, svi imaju koristi!
Na koji način precizno navodnjavanje koristi:
BILJKAMA
Precizno navodnjavanje brine o potrebama biljaka uz primjenu vode i hranjivih tvari bez rasipanja, u pravo vrijeme, na pravom mjestu, u pravoj količini.
POLJOPRIVREDNICIMA
Precizno navodnjavanje omogućuje poljoprivrednicima povećanje profitabilnosti postizanjem većih prinosa po hektaru i kvalitetnijim usjevima, uz korištenje manje vode, gnojiva i energije.
ZEMLJI
Precizno navodnjavanje koristi resurse na održivi način i omogućuje zadovoljavanje rastuće potražnje za hranom uz očuvanje našeg planeta za buduće generacije.
Razvijanje održive poljoprivrede postao je jedan od globalnih prioriteta u borbi protiv klimatskih promjena.
Iz tih razloga, sva ulaganja moraju se voditi slijedećim:
- UŠTEDOM U POTROŠNJI VODE – UŠTEDOM UPOTREBE GNOJIVA (koja negativno utječu na kvalitetu tla, kao i više troškove proizvodnje) – UŠTEDOM U POTROŠNJI ENERGIJE
U potrošnji VODE, jedan od odgovora je korištenje preciznog navodnjavanja kao jedinog sustava koji donosi:
do 50% uštede u utrošku vode
uštedu potrošnje gnojiva i povećanje efektivnosti gnojiva do 30 %
smanjenu potrošnju energije do 35%
podizanje prinosa 30-50 %
U potrošnji GNOJIVA, odgovor je korištenjem preciznih sustava koji uključuju kap na kap navodnjavanje uz fertilizaciju odnosno dodavanje vodotopivih gnojiva u točno određenim količinama potrebnim biljkama. Voda i hraniva distribuiraju se samo u zoni korijena čime se postiže njihova maksimalna učinkovitost i ušteda u potrošnji. Dodatne uštede u potrošnji vode moguće su i uz automatizaciju sustava. Automatizacija omogućuje upravljanje navodnjavanjem prema kontroliranim parametrima kao što su vlaga tla te meteorološki podaci. Danas na tržištu postoji čitav raspon opreme za automatizaciju, ovisno o vrsti i veličini poljoprivredne proizvodnje. Mnogi poljoprivrednici bi rado postavili navodnjavanje u svojim nasadima, ali ograničeni su dostupnošću vode i potrošnjomENERGIJE za pogon pumpi. Za svaki problem postoji i rješenje tako da i u nasadima koji nemaju u blizini dostupnost vode, moguće je uz ugradnju sustava niske potrošnje osigurati i sakupljanje kišnice u vodospremama zatvorenog tipa ili otvorenim akumulacijama.
Otvorene akumulacije se obično rade na mjestima gdje je na raspolaganju samo kišnica, dok se zatvorene vodospreme preporučuju u uvjetima gdje je potrebno sakupljanje vode iz nekog nedostatnog izvora kao što su bunari, dovoz cisternama i slično. U današnje vrijeme sve češći su upiti za korištenjem solarnih panela za pogon pumpnih stanica u navodnjavanju. Pumpe na solarnu energiju predstavljaju dugoročno cjenovno i ekološki prihvatljivo rješenje koje omogućuje potpunu samostalnost vašeg nasada prema energiji.
Greška: Kontakt obrazac nije pronađen.
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.